Skrócona historia Stowarzyszenia Kombatantów Polskich w Calgary

Historia naszego Koła nr 18 w Calgary datuje się na 11 listopada 1947 roku, kiedy to rok po przyjeździe większej ilości zdemobiliowanych żołnierzy do Kanady zaczęły się tworzyć grupy polskich emigrantów w wolnej od pracy - w większości na roli - chwil.

Po przyjeździe do Calgary korzystano z Domu Polskiego

w dzielnicy Bridgeland, gdzie również znajdował się Polski Kościół w którym bardzo się udzielano. Sprowadzono polskiego księdza, organizowano tradycyjne rocznice narodowe i wojskowe oraz charytatywne imprezy.   W grudniu 1957 roku otworzono Credit Union. Utrzymywano przyjazdne stosunki z innymi organizacjami kanadyjskimi i w razie potrzeby korzystano z hali  Royal Canadian Legion czy też Navy Veterans Club. Oddział szybko się rozrastał i w sierpniu 1961 roku organizacja posiadała w swoich szeregach okolo 400 osób a wsród nich członków sił zbrojnych Kanady. W 1962 roku utworzono Sekcję Młodzieżową, a 1963 roku – Koło Pań przy SPK.                                                   

Po dokonaniu wszelkich formalności 7-go października 1963 roku zarejestrowano w Alberta Corporate Registries naszą organizację „ Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Calgary, Branch No 18”.   Lokalizacja na Bridgeland  jednak była uciążliwa, dlatego szukano  innej lokalizacji.

Poprzez osobiste składki kombatantów wykupiono stary budynek (z 1908 roku) na Kensington Road. Niegdyś służył on jako Cytadela dla Salvation Army i jako Klub dla Irlandczyków.                                       

Po ciężkim okresie ochotniczej pracy, dokonaniu remontów i  dobudówki - oficjalne otwarcie Hali SPK nastapilo 30 grudnia 1964 roku. W następstwie dalszych remontów w 1969 roku została otwarta biblioteka. Obiekt zostal udostepniony całej Polonii. Przez wiele lat Hala SPK służyla weteranom, kombatantom oraz była dostępna dla Polonii w Calgary, gdzie odbywaly się obchody świąt wojskowych, narodowych i państwowych jak również udostępniano na imprezy rozrywkowe i charytatywne.

W roku 2006 po sprzedaniu Hali Kombatanta przy  Kensington Road, wpłaceniu odpowiedniej sumy na konto Domu Polskiego i uregulowaniu zadłużeń wobec Miasta – SPK Koło Nr 18 w Calgary stało się współwłaścicielem i współzarządca Polskiego Centrum Kultury - Domu Polskiego.    

Po kilkuletnim wspólnym zarządzaniu Domem Polskim – we wrześniu 2013 roku rozpoczęto realizację przybudówki „Hali Kombatanta”. We wrześniu 2014 roku uroczyście oddano do użytku „Halę Kombatanta”, która została poświęcona i odbył się Bankiet z tej okazji, w którym wzięli udział -  Ambasador RP, Konsul Generalny RP, Konsulowie  Honorowi RP w Albercie, Przewodniczący Federacji SPK z Londynu, przedstawiciele Miasta Calgary,przedstawiciele ZG SPK, wykonawcy oraz czlonkow Kół SPK w Albercie.

W listopadzie 2015 roku wraz z obchodami „ Dnia Niepodleglosci” została otwarta „Izba Pamięci – Muzeum” przy „Hali Kombatanta” pod tytułem „Pamiętamy naszych Pionierów i Weteranów”. Izba Pamięci składa się z trzech części  tj. poszczególnych okresów emigracji Polaków do Kanady.

Obecnie Dom Polski wraz z „Halą Kombatanta” jako kompleks Polskiego Centrum Kultury służy kombatantom oraz Polonii w Calgary, gdzie odbywają się wszystkie zebrania, uroczystości polonijne i społeczne, koncerty,spektakle teatralne oraz wszelkie imprezy rozrywkowe i charytatywne. Znajduje sie tutaj również biuro SPK Koła nr 18.

Koło nasze bierze udział we wszystkich polskich uroczystościach kościelnych i państwowych. Członkowie naszego Koła uczestniczą w wielu  kanadyjskich uroczystościach np. Remembrance Day jak również wspólnie z RCL w akcjach sprzedaży „czerwonych maków” - symbolu pamięci poległych żołnierzy.

Koło SPK w Calgary jest jedną z czołowych organizacji polonijnych, która pielęgnuje pamieć polskiego żołnierza, chroni historię Polski oraz przekazuje swoje doświadczenie młodzieży.

W okresie swojej działalności do dnia dzisiejszego Koło nr 18 w Calgary prowadzone było przez kolejnych 30 –tu Prezesów w większosci z pełnym sukcesem.

Mamy nadzieję, że wkrótce i nasze Koło obchodzić będzie okrągłą jubileuszową rocznicę istnienia.